מה אפשר ללמוד מהסרט ברבי?

הסרט ברבי יש בו הכל! קאסט מדהים, צחוק, שטויות, אהבה, יחסי כוחות, השראה, העצמה, וכן, ברביות.

הסרט מתחיל בעולם מושלם של נשים שבו הן מתפקדות בכל התפקידים החל מרופאות, ומוסכניקיות ועד נשיאה ושופטות בבית המשפט העליון ואין שום אזכור ל״העצמה נשית״ כי זה מובן מאליו שנשים שולטות בהכל.

העלילה מסתבכת מהר מאוד כשברבי ״טיפוסית״ מתחילה להרהר בשאלות החיים הקיומיות וזה גורם לה לצאת ל״עולם האמיתי״ שלנו כדי לקבל תשובות ומשמעות.

 ו-וואוו! איך שהעלילה מסתבכת!

הסרט כולו כאילו הומוריסטי אבל עם כל כך הרבה מסרים מאחוריו בטון לא מתנצל, והאמת? שמאוד אהבתי את זה!

עברו בי כמה רגשות בשעתיים של סרט: צחקתי, כעסתי, הזדהיתי ואפילו בכיתי. כן כן, גם זה קרה! אבל נדבר על זה בהמשך.

אז אם אתן עוד לא ראיתן את הסרט זה לגמרי הזמן! אני יודעת שהדעות חלוקות עליו ויש את הציניים שלא התלהבו ממנו אבל בחרתי לראות ולהראות לכן אותו באור אחר ומנקודת המבט שלי ואילו מסרים אני קיבלתי ממנו.. אז בואו נתחיל..

המסרים שלמדתי מהסרט ברבי:

המסר הראשון שמתקבל יחסית מאוחר בסרט אבל הכי הזדהיתי איתו זה שלהיות אישה זה פאקינג קשה! רמת הציפיות של החברה ושל עצמנו מעצמנו הן מטורפות.

את רוצה להיות רזה, אבל לא רזה מידי, וחלילה שתגידי שאת רוצה להיות רזה אלא תגידי בריאה. את רוצה להיות אמא אבל אל תדברי על הילדים שלך יותר מידי. את רוצה קריירה מפוארת, אבל אל תהיי קשה מידי, אל תדברי על כסף, אבל תדרשי אותו, אבל אל תהיי כפוית טובה, תהיי רכה, לא מידי, אל תתני שידרכו עלייך, שיאהבו אותך, לא יותר מידי, שלא יבינו ממך מסר לא נכון, תצאי עם חברות, תתלבשי יפה, אבל לא מידי, תאהבי, תתרגזי, תנשמי, תעבדי, תנוחי, תבלי, תשקיעי, תהיי לעצמך אבל שימי לב לאחרים תמיד, תחכימי, אבל לא מידי.

האמת? אם יש משהו שאני כל כך מזדהה איתו זה בדיוק זה, המירוץ הזה והחוסר הבנה של מה לעזאזל אנחנו צריכות להיות??? התחושה הזו שזה אף פעם לא מספיק ואם לרגע אחד זה מרגיש שכן אנחנו בטוחות שמשהו לא בסדר ומרגישות אשמות על זה.

המסר השני שמדובר בסרט והאמת שנותן תשובה למסר הקודם הוא פשוט להכיר את עצמך הכי טוב שאפשר. מה עושה לך טוב! שום סכום כסף לא מגדיר אותך, שום טייטל, שום חבר או חברה ברגע שתכירי את עצמך לעומק תביני שהאושר שאנחנו כל כך מחפשות נמצא שם בדיוק בדברים הקטנים.

אחד הדברים שחזרו על עצמם זה הצגת מאטל כמסחרית ומובלת על ידי כסף. ברגע שעושים משהו שהוא נטו לשם הכסף וללא שום משמעות מאחורה הוא לא יחזיק מעמד לעוד הרבה זמן. המסע האמיתי של מי שאנחנו ומה שאנחנו עושות זה החיפוש אחר המשמעות.

לא משנה באיזה תחום בחיים. המשפחה, הקריירה, העסק שלכן, הזוגיות, הכל חייב להיות בעל משמעות וזה מה שיוביל אותך לחיים באמת מאושרים ומספקים.

בסופו של דבר הכל עיניין של הסתכלות. ברבי יכולה להציד בעיננו עיניין של דימוי גוף לא חיובי, שלמות בלתי ניתנת להשגה, ורצון להיות כל הזמן משהו אחר. אבל אם תסתכלו על זה – יש ברבי רופאה, ברבי מוסכניקית, ברבי מוזרה, ברבי בהיריון וברבי פשוטה וכל אחת חיה עם עצמה בשלום כי הן יודעות שזה מה שהן רוצות והאפשרויות פתוחות בפניהן – אנחנו יכולות להיות כל מה שרק נרצה.

אבל כן, והשיעור לא פחות חשוב – צריך להילחם על זה! צריך להפשיל שרוולים, ולנשוך שפתיים ולהתנהג בחכמה בעולם שרובו נשלט על ידי גברים.

בסרט עצמו מגלים ששנים רבות גברים לבנים החליטו מה ילדות קטנות רוצות, איך הן חושבות ואיך הן צריכות להתנהג, איך להתלבש, מה לאהוב ומה החלומות שלהן ומבינים מהר מאוד כמה אין להם שום מושג ואף אחד לא יבין נשים יותר מנשים.

והאמת? שאף פעם לא נפנפתי בדגל הפמיניזם כי אני חושבת שבאמת לאט לאט אנחנו מתבהרות אבל יש כאן עולם שלם שעוד לא נכנסנו אליו וזה לגמרי הדירבון המתאים.

אין ספק שמנסים לנרמל את כל דמות הברבי לאורך השנים כי אחרי הכל מאטל הייתה מעורבת בסרט וסוג של הטיחה לנו על הראש שזה בעיה שלנו שכל כך התחברנו לדמויות האלה כל השנים ומותר לעשות רק פאן אבל היופי בעיניין היה כשהכניסו את הדמות של רות הנדלר (מי שהמציאה את הברבי לראשונה) שניסתה להסביר לנו שהחיים קשים מידי בשביל לא להכניס קצת פאן ושלמות. לתת לנו את התחושה שזה לא דבר רע בעצם להראות שלמות מסוימת כשהכל כל כך קשה מסביב.

הסרט נגמר במסר הבא – החיים קשים, באמת קשים. יש ילדים ויש מחויבויות אבל כשמכניסים רגש למשוואה ונאמנים לעצמכן זה הופך אותם למרגשים ומלאים בחוויות טובות וכיפיות. ולפעמים רק כיף יכול להיות מבורך.

 להגיד שהבנתי עד הסוף את מה שמאטל ניסו להראות לנו כאן? אני לא באמת יכולה, אבל יש כאן גם הרבה in your face עם הרבה הומור עצמי והסבר לא מתנצל שזה עיניין של כסף, גבריות שולטת ותקופה אחרת. אני מאמינה שהם עשו הרבה חשיבה במשך השנים כי עובדה שיש מגוון רחב יותר של דמויות ברבי אבל זה תלוי רק בנו כמה חשיבות לייחס למסר שמאחורה.

ואם נדבר קצת על השיווק המטורף של הסרט הזה???

שברו שיאים עם הקרנות הבכורה, המציאו טרנדים חמים הצבע הוורוד שולט בכל עולם האופנה ויש מצב שגם שיניתם דבר או שניים בראייה שלכם על הברביות שהפכו לעוינות בעיניי ציבור שלם.

מה אפשר ללמוד מהפן השיווקי של הסרט?ֿ

יש פה אסטרטגיית שיווק גאונית שעוד תדובר הרבה לאורך השנים. השתמשו בכלים הכי חזקים שיש לשוק להציע: גוגל שיצרה פיצ׳ר מגניב כשנכנסים לחיפוש על הסרט, קולקציה ייחודית של ברבי בzara h&m  ועוד רשתות גדולות, השקות ענק שמדוברות בכל מדורי הרכילות, שימוש בסושיאל מדיה הכי חזקה על ידי משפיענים, סרטונים וספויילרים, יצרו מחסורים בטרנד החזק שהם יצרו – הצבע הורוד בביגוד ושימוש אדיר בנוסטלגיה של כולנו כאוהבות הברביות בילדות. כי אין כמו נוסטלגיה כדי להפעיל את הרגש!

אז ברור שאסטרטגית השיווק פה הייתה בתקציב שיווק גבוה במיוחד מה שלרוב לא קיים אצל כולנו אבל לחלוטין אפשר לקחת השראה מהיצירתיות  של האסטרטגיה וההפעלה על המקומות הנכונים בשבילה.

שיעור מדהים בעולם השיווק!

אבל רגע,

איך אפשר בלי לדבר על הסטייל??

חייבת להגיד שהסרט גרם לי לחשוב אחרת על הצבע הורוד ואפילו לאהוב אותו בחזרה.

גם בסרט עצמו וגם מחוצה לו הקאסט מתלבש ברוח הדמויות ופשוט עושה את זה נכון לאורך כל הדרך!

הסרט ניראה כאילו תלשו אותו היישר משנות ה-60 עם הסטייל המיוחד של אותה תקופה: משבצות, חצאיות גבוהות מנופחות, חליפות, נצנצים, כתפיים נפוחות, שיער נפוח ומלאאאא צבע. בכלל כל התפאורה והאקססוריז היתה ברוח התקופה וזה פשוט היה תענוג לעיניים.

וכמובן, שהסטייליסטים של הקאסט לקחו את זה צעד קדימה ובכל פרמירות הסרט מרגו הדמות הראשית התלבשה בהשראת בגדי הדמות לאורך השנים והיא פשוט נראתה מדהים – בקיצור, ברבי אמיתית!

הנה כמה תמונות מהסרט והפרימירות:

הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי
הסרט ברבי

 

לסיכום, כמו שהבנתן אני אהבתי את הסרט למרות שבחלקו יש הרבה ציניות על המציאות שלנו אבל מצד שני יש כל כך הרבה מסרים מעצימים וחיוביים עם למידה נכונה על חיים טובים ומאושרים יותר גם בפן האישי וגם בפן המקצועי. וכן, יש גם ברביות שזו לעצמה זריקת נוסטלגיה נחמדה מהילדות.

אז נכון שהיו הרבה ביקורות לאורך השנים וגם עכשיו עם צאת הסרט, אבל אני חייבת להגיד שאני מסכימה עם הגישה שלפעמים להכניס פאן כשהכל מסביב כל כך רציני יכול להיות אתנחתא נחמדה בעיקר במציאות שאנחנו חיות בה.

יש כאן כמה מסרים מסרט שאני בטוחה שהזדהת לפחות עם אחד מהם ואם לא קחי את זה כשיעור חדש והכי חשוב? תכניסי פאן לחיים!

 

עד הפעם הבאה,

לינוי

בא לך להיות מעודכנת בכל הדברים הכי חמים בתחום הסטייל, הדיגיטל והביזנס? תירשמי למגזין שלי ותקבלי את הכל היישר למייל האישי שלך

בא לך עוד?? כנסי לקרוא ↓